Poklesnou ceny nemovitostí?

Podobně, jako když v roce 2008 zasáhla trh s nemovitostmi tehdejší recese, bude mít i krize způsobená epidemií koronaviru bezpochyb znatelný dopad. Snížení cen se ovšem dle expertů a realitních makléřů nemusí dočkat panelové bydlení


poklesnou ceny nemovitosti

 

Zatím se sice můžeme pohybovat jen v rámci odhadů, ale již nyní je jasné, že ceny nemovitostí čekají změny. O tom, jaké dlouhodobé následky trh čekají se sice prozatím mohou jen dohadovat experti a developeři, začínají se ovšem rýsovat obrysy, jak to bude vypadat s cenami nemovitostí a hypoték v blízké budoucnosti

Jedním z prvních ukazatelů, že se takříkajíc “něco děje”, bylo zvýšení zájmu o odhady cen nemovitostí. Lidé v této nejisté době pochopitelně chtějí vědět, s čím počítat, pokud by se siuace nadále zhoršovala. Dále se snižuje samotný zájem o byty i domy, které nyní hledají majitele stále za předkrizové ceny. Je tedy nadmíru jasné, že se daly do pohybu mlýnské kameny a je jen otázkou času, než se tento vývoj začne projevovat i na cenách jednotlivých nemovitostí.

Co se týče bytů, zde se předpokládá snížení zájmu z jasných důvodů. Předně zájemci o toto bydlení budou spíše krizí zasaženi či přinejmenším znervózněni a koupi nového bydlení raději odloží.

Pokud tedy zvažujete prodej bytu, neměli byste si nechat proklouznout jednu z posledních šancí, kdy vaši nemovitost můžete prodat za odpovídající cenu. A pokud naopak o koupi uvažujete, radíme nespoléhat na to, že se ceny v budoucnu propadnou na zlomky těch původních. Ono se to sice může stát, ale v takovém případě by musela zažít velký zásah celá ekonomika a investovat do bydlení ve chvíli, kdy padají ceny akcií a inflace začíná stoupat by se mohlo drahně nevyplatit. 

Doufáme, že jsme vám nepřivodili akorát další starosti. Na prognózy tohoto typu je vždy důležité se dívat s odstupem a trochou nadhledu. V České republice teď starosti s nemovitostmi mají hlavně provozovatelé Airbnb a podobných služeb a trh je u nás stabilní. Není tedy třeba se hnát do prodeje víkendové chaty, ale zamyslet se nad dopadem koronavirové krize na hodnotu nemovitostí vám určitě přijde vhod, pokud by se některé nepříliš optimistické scénáře, které lze z různých koutů zaslechnout, přeci jen naplnily.

Pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti, neváhejte se na nás obrátit. Rádi s Vámi probereme veškerá úskalí, stanovíme tu správnou tržní cenu a provedeme Vás celou procedurou prodeje k Vaší úplné spokojenosti.

Datum publikace článku: 18.11.2020