Ceny nemovitostí dále porostou, tvrdí guvernér ČNB Rusnok

Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl v nedávném rozhovoru pro SZ Byznys, že ti, co čekali potlačení růstu cen bytů, budou zklamaní. „Větší naděje na zásadnější korekci cen není,“. Kdy tedy dojde ke konci růstu cen?

 


Jedním z důvodů, proč ceny nepřestaly růst, je neutuchající zájem o hypotéky. V loňském roce, který byl ze své větší části postižen pandemií koronaviru, se kterým bylo spojené také četné propouštění, banky poskytly hypotéky v rekordním objemu přesahujícím 250 miliard Kč. To je podle Jiřího Rusnoka, guvernéra ČNB, pozitivním ukazatelem důvěry lidí ve vlastní budoucnost, právě tato důvěra a zájem ovšem zabránily očekávanému propadu cen nemovitostí.

Pozitivním dopadem je však průměrná úroková sazba hypoték, které posledních 10 měsíců neustále klesá. Nyní se pohybuje těsně pod hranicí 2 %. „Tam bych další pokles spíše neočekával. Myslím si, že spíš jsme nastartováni na nějaký mírný růst,“ uvedl Rusnok k tématu. Pokud tedy delší dobu hypotéku zvažujete, dost možná nastala nejlepší příležitost k uzavření úvěru.

Co se týče zmiňovaných cen nemovitostí, podle guvernéra České národní banky přestanou eskalovat teprve až skončí uvolněná měnová politika centrální banky. V období loňského roku podle něj byly nemovitosti nadhodnocené o zhruba 15 až 25 %. Ještě však nejsou k dispozici data z posledních měsíců, takže o snížení či zvyšování zatím nelze s jistotou mluvit.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

 

Datum publikace článku: 26.02.2021